Εργοθεραπεία
Η εργοθεραπεία είναι η επιστήμη που ασχολείται με τη βελτίωση καθημερινών δεξιοτήτων/ έργων και την ανεξαρτητοποίηση στο σχολείο και στο σπίτι.
Μπορεί ένα παιδί να μπει σε ατομικό ή σε ομαδικό πρόγραμμα παρέμβασης ανάλογα με τις ανάγκες και τους θεραπευτικούς στόχους.
Οι κύριοι στόχοι της εργοθεραπείας περιλαμβάνουν:
-
Βελτίωση των κινητικών δεξιοτήτων: Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει τη βελτίωση της λεπτής και της αδρής κινητικότητας, την ενίσχυση της δύναμης και της αντοχής, και την ανάπτυξη της ισορροπίας και του συντονισμού.
-
Ανάπτυξη γνωστικών δεξιοτήτων: Οι εργοθεραπευτές βοηθούν τους ασθενείς να βελτιώσουν τη μνήμη, την προσοχή, την επίλυση προβλημάτων και άλλες γνωστικές λειτουργίες που είναι απαραίτητες για την καθημερινή ζωή.
-
Ενίσχυση της αυτονομίας: Εργάζονται για να αυξήσουν την αυτονομία των ατόμων, βοηθώντας τα να εκτελούν καθημερινές δραστηριότητες όπως το ντύσιμο, η προσωπική υγιεινή, η μαγειρική και άλλες δραστηριότητες της καθημερινής ζωής.
-
Προσαρμογή του περιβάλλοντος: Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει τη χρήση ειδικών εξοπλισμών ή τη ρύθμιση του φυσικού περιβάλλοντος του ατόμου για να διευκολύνει την ανεξαρτησία του και να μειώσει τους κινδύνους τραυματισμών.
Συνολικά, η εργοθεραπεία στοχεύει στη βελτίωση της ποιότητας ζωής και της αυτονομίας των ατόμων, επιτρέποντάς τους να ζουν όσο το δυνατόν πιο πλήρη και ανεξάρτητη ζωή. Η θεραπευτική παρέμβαση είναι προσαρμοσμένη στις ανάγκες του ατόμου με αγάπη και σεβασμό.
Η εργοθεραπεύτρια του κέντρου είναι απόφοιτη από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής με εξειδίκευση στην αισθητηριακή ολοκλήρωση και παρακολουθεί